Starostlivosť o lode

 

Spôsob ochrany a skladovania lode závisí od materiálu, z ktorého je loď vyrobená. Pre všetky typy lodí plastové, laminátové i nafukovacie platia, čo sa týka údržby, tieto všeobecné pravidlá:

  • udržovať ich čisté,
  • skladovať na suchom mieste,
  • chrániť pred UV žiarením

Starostlivosť o pevné lode
Laminátové a plastové lode nevyžadujú špeciálnu údržbu, pokiaľ sa to netýka opravy poškodených častí.

Laminátové lode skladujte v suchom prostredí. Z dlhodobého hľadiska je to prevencia voči prenikaniu vlhkosti do laminátu. Ideálnym miestom pre skladovanie je hangár v lodenici alebo garáž, kde je najlepšie loď umiestniť do úložnej priečky, ktorá by mala byť polstrovaná alebo zavesiť do „kolísky“, vytvorenej z popruhov alebo lana. Ak skladujete loď na zemi, použite podložku, vyrobenú napr. z podobného materiálu ako je penová karimatka. Lode pri skladovaní nevrstvite na seba. Ak skladujete loď vonku, zakryte ju plachtou, aby ste ju ochránili pred UV žiarením. Pri preprave autom je samozrejmosťou polstrovaný nosič (chránič na nosiče Hiko) a viazací popruh. Ideálnym riešením je taktiež zaobstarať si strešný nosič tvaru U (ak prepravujete jednu loď) alebo nosič tvaru I (ak prepravujete dve alebo viac lodí). Pri preprave viacerých lodí umiestnite v mieste kontaktných plôch medzi loďami, alebo medzi loďou a nosičom molitan alebo polyuretánovú penu, aby sa lode nepoškodili.

starostlivosť o plastové lode

Plastové lode môžete skladovať aj v stoji na špici. Ani v tomto prípade ich neukladajte na seba. Ak používate plastovú loď v nízkych teplotách, je tu riziko prasknutia materiálu pri náraze. Polyetylén sa totižto stáva v takýchto klimatických podmienkach krehkejším.

V prípade plastových, aj laminátových lodí samozrejme platí požiadavka zbaviť ich po použití nečistôt a vysušiť, najmä ak ich uskladňujete na zimné obdobie alebo ak ich nebudete dlhšiu dobu používať.


Starostlivosť o nafukovacie lode
Nafukovacie lode vyžadujú väčšiu starostlivosť ako pevné lode. Pred použitím, aj pri používaní je samozrejme dôležité neustále kontrolovať tlak v komorách lode. Na vode vplyvom studenšieho prostredia je potrebné loď dofukovať, na slnku pri vysokých teplotách naopak tlak spúšťať. Loď na brehu nevystavujte priamemu slnku, ale odložte do tieňa, pretože by mohlo dôjsť k prasknutiu komory. Pre kontrolu tlaku v komorách je vhodný tlakomer. Pred použitím je taktiež dôležité uzavrieť plniace ventily krytkami, aby sa do nich nedostali nečistoty. Občas skontrolujte aj pretlakový ventil, či v ňom nie sú nečistoty. Tie zabraňujú úniku vzduchu a dno lode môže vplyvom tepla prasknúť. Stačí odstrániť krytku kľúčom na pretlakový ventil a očistiť jej jednotlivé otvory a vnútrajšok ventilu. Niekedy je potrebné vymontovať celý ventil a nečistoty odstrániť prúdom vody alebo vzduchu.
Medzi pravidelnú údržbu patrí aj starostlivosť o povrch lode. Na to slúži prípravok UV Tech, ktorý oživuje povrch, aj farbu lode a dlhodobo ju chráni pred vplyvom UV žiarenia. 

starostlivosť o nafukovacie lode

Nafukovacie lode sú náročné na skladovacie podmienky. Je lepšie ich skladovať rozbalené. Ak ich skladujete zbalené, je potrebné ich najprv po použití vyčistiť, vysušiť. Najmä ak loď nebudete dlhšie používať, čo sa stáva najmä počas zimnej sezóny. Čistý a suchý čln skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote 10-25°C. Ak máte možnosť, nafúknite loď párkrát počas zimy, aby sa nepreležala.