Starostlivosť o vodácke oblečenie


Starostlivosť o neoprény
Neoprénové topánky HIKO Rafter, super cena na Vodaci.skPo každom použití by ste mali neoprénové oblečenie opláchnuť v čistej vode a nechať ho voľne zavesené vysušiť na vzduchu. Nesušte ho v blízkosti tepelných zdrojov, ani dlhodobo na priamom slnku. Neoprén neperte v práčke, ale ručne. Nepoužívajte pracie prášky, ani chemické čistiace prostriedky. Na pranie neoprénu je vhodný antibakteriálny prípravok Mirazyme. Ak chcete iba odstrániť nečistoty z povrchu, môžete použiť jemnú kefu a mydlovú vodu. Pri dlhšom skladovaní nevystavujte neoprén nízkym teplotám.  
Tieto zásady starostlivosti sa týkajú všetkých neoprénových kusov odevu.

Vodácke bundy a nohavice
Vodácke bundy a nohavice by sa mali po každom použití vysušiť, najlepšie voľne zavesené na vzduchu. Občas je nutné ich po použití opláchnuť v čistej vode. Ak je ich povrch znečistený, použite jemnú kefu a mydlovú vodu. Neperte v práčke, nepoužívajte chemické čistiace prostriedky. Nevystavujte vysokým teplotám, ani slnečnému žiareniu.
Zvýšenú pozornosť venujte najmä latexému materiálu na rukávoch a na krku. Buďte opatrní pri obliekaní a vyzliekaní, aby nedošlo ku kontaktu s ostrými predmetmi ako prstene, hodinky, náramky a poškodeniu latexu. Nevystavujte vysokým teplotám, ani dlhodobo priamemu slnku. Ak chcete zabrániť predčasnému opotrebovaniu latexu a predĺžiť jeho životnosť, zaobstarajte si prípravok Seal saver.

Plávacia vesta
Univerzálna plávacia vesta HIKO Multisport na Vodaci.skVäčšina viest v súčasnosti má ako vnútornú výplň špeciálnu penu. S jej nešetrným zaobchádzaním môže dôjsť k predčasnému opotrebeniu alebo poškodeniu. Vestu by ste preto nemali nešetrne ohýbať a používať ju ako sedadlo alebo vankúš. To vedie k predčasnému zničeniu vnútornej peny a tým k strate výtlaku. 
Plávaciu vestu sušte a skladujte najlepšie voľne zavesenú. Nesušte a nevystavujte ju v blízkosti tepelných zdrojov. Chráňte pred vysokými teplotami a priamym slnkom. Pri znečistenom povrchu použite jemnú kefu a mydlovú vodu. Neperte v práčke a nepoužívajte chemické čistiace prostriedky.
Po dlhšej prestávke, napríklad zime skontrolujte, či sú v poriadku bočné a ramenné popruhy, zips, alebo pracky. Ak je vnútorná pena vesty poškodená, vestu ďalej nepoužívajte.

Vodácka prilba
Prilba pre vodáka nepotrebuje špeciálnu údržbu. Pred uskladnením na dlhšie obdobie, napríklad zimu ju umyte a osušte. Skladovanie je možné aj pri nízkych teplotách. Ak prilbu používate po dlhšej odmlke, skontrolujte pracku a popruh.